Przeczytaj jak przeżyć drogę przez Rumunię, czego unikać i na co uważać na drogach. Jak zorganizować dojazd własny do Bułgarii? Wybierz optymalną trasę na urlop w Bułgarii.

Opis trasy

Trasa obejmuje przejazd przez Słowację, następnie Węgry i Rumunię, wreszcie do Bułgarii. Całość liczy ok. 1800 km (z Poznania!). Teoretycznie czas podróży szacowany na viamichelin.pl wynosi 26 godzin, ale jak pokazała rzeczywistość, to bardzo optymistyczny wynik.

Mapa z opisem

Poniżej mapa naszej trasy przejazdu wraz z komentarzami. Przyjrzyj się, zobacz czego można się spodziewać na poszczególnych odcinkach.


Pokaż Droga do Bułgarii przez Rumunię na większej mapie

Czas trwania

Nasza podróż, rozłożona na dwa dni z noclegiem na Węgrzech (w miejscowości Hajdúböszörmény, zaznaczonej na mapie powyżej) trwała ok. 18 godzin pierwszego dnia i 22 godziny drugiego. Dlaczego aż tyle?

Trasa do Węgier

Pierwszego dnia największe opóźnienie mieliśmy w Polsce, spowodowane remontami dróg i przedzieraniem się przez centrum Łodzi. Dalej Słowacja i Węgry to już przyjemność. Wybraliśmy nocleg na Węgrzech, ale równie dobrze można jechać dalej do Rumunii.

Jazda w Rumunii

Drugiego dnia mierzyliśmy się z Rumunią. Strefa Schengen kończy się wraz z granicą węgiersko-rumuńską i zaczyna dziki wschód ;] Pierwsze 200 km to serpentyny prowadzące przez Karpaty. Tereny tyleż malownicze, co niebezpieczne. Głównie z powodu dróg – dziury głębokie na 30 cm na całej szerokości! Rumuńscy kamikaze nie przejmują się i wyprzedzają na zakrętach. Co kilkadziesiąt kilometrów można natknąć się na uszkodzone auto czy wypadek. Istny koszmar!

Potem drogi są lepsze, ale szału nie ma – nadal są dziury, nadal jest masa TIR-ów i po jednej nitce w obie strony. Rumuni NIE malują linii oddzielających pasy, co sprawia, że po zmroku jedzie się „na wyczucie”. Gdy jeszcze dołożyć do tego częste ulewy w górskich terenach, drogi po prostu nie widać. W ten sposób trafiliśmy do Bukaresztu, gdzie brodziliśmy autem w rzekach, w które zamieniły się ulice. Od Bukaresztu droga znów się pogarsza.

Granica rumuńsko-bułgarska

Przejście graniczne z Bułgarią jest kiepsko oznaczone, a celnicy lubią sobie zrobić przerwę na kolację. W dodatku wykasują Cię za przejazd mostem nad Dunajem (6 euro). Przeczytaj notkę o opłatach drogowych i kosztach paliwa do Bułgarii.

Warunki w Bułgarii

Bułgaria jest już o niebo lepsza pod względem dróg. Jest znacznie luźniej, a do Warny prowadzi autostrada.

Reasumując – RUMUNIA – i’m lovn’ it ;]