Wczasy w Bułgarii – niegdyś obiekt wakacyjnych marzeń Polaków, dziś już nie tak popularne, ale kraj ten może nam zaoferować nie tylko piękne plaże nad Morzem Czarnym ale i wysokogórskie szczyty.

Masyw Gór Riła

Góry Riła to łańcuch górski położony w zachodniej części Bułgarii, w odległości niecałych stu kilometrów od stolicy tego kraju Sofii. Są najwyższymi górami nie tylko w Bułgarii, ale i na całych Bałkanach, a największy ich szczyt Musała sięga 2925 metrów nad poziomem morza.

Najwyższe szczyty

Obszar Gór Riła można podzielić na cztery części. Część wschodnia ma najbardziej wysokogórski charakter i jest też najbardziej rozległa. Tutaj znajduje się właśnie szczyt Musała oraz kilkanaście innych górskich szczytów o wysokości przekraczającej 2500 metrów. Ponadto mogą Państwo w tym rejonie zobaczyć dwa interesujące górskie jeziora – Jezioro Musała i Jezioro Lodowe. Te drugie położone na wysokości 2709 metrów. W tej części gór znajduje się również znany bułgarski kurort Borovec, w którym śnieg leży aż przez 150 dni w roku i czekają tam na Państwa liczne wyciągi i trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności—w samym miasteczku znajduje się bogata oferta gastronomiczna i rozrywkowa oraz rozwinięta baza noclegowa.

Jeziora polodowcowe

Środkowa część Gór Riła słynie przede wszystkim ze swoich jezior polodowcowych. Największe z nich, jezioro Smradliwoto jest także największym jeziorem polodowcowym na Bałkanach. W części północno-zachodniej zobaczą Państwo niezwykle urokliwą Dolinę Siedmiu Jezior Rylskich, o z których część ma bardzo charakterystyczne nazwy: Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, a pozostałe to: Jezioro Botaniczne, Jezioro Rybie i Jezioro Dolne. Natomiast w południowo-wschodnim fragmencie gór znajduje się wpisany na listę UNESCO rezerwat biosfery Parangalica, w którym chroniony jest dwustuletni las świerkowy. Powinni też Państwo koniecznie zwiedzić liczący sobie tysiąc lat historii Monastyr Rylski, który stanowi jeden z symboli narodowych Bułgarów i ich oporu wobec panowania Imperium Osmańskiego. Obecna jego postać pochodzi z XIX wieku i swoim wyglądem przypomina warowną twierdzę.

Dla narciarzy i na treking

Ze względu na swoją wysokość Góry Riła to w okresie letnim doskonałe miejsce dla nieco bardziej zaawansowanych górskich wędrowców, przy czym jednocześnie szlaki do wędrówek mają tu stosunkowo łagodny i umiarkowanie skalisty charakter, więc praktycznie każdy amator górskich wędrówek jest tu w stanie odnaleźć miejsca dostosowane do swoich możliwości. Z kolei w zimie jest to prawdziwy raj dla narciarzy, gdzie w okolicy kurortu Borovec, który jest dla Bułgarów tym czym Zakopane dla Polaków, mogą Państwo skorzystać z 45 km tras zjazdowych o różnym poziomie trudności i 25km tras biegowych. Po wysiłku związanym ze wspinaczką górska na pewno zechcą Państwo odpocząć i nabrać sił. Owej regeneracji mogą doznać Państwo w jednym z hoteli, moteli, czy domków letniskowych casamundo gwarantujących dobry wypoczynek za przystępną cenę.