W Bułgarii będziesz płacił w lewach. W niektórych przypadkach uda Ci się zapłacić w euro (np. stacje benzynowe), ale lepiej z tego nie korzystać ze względu na niekorzystny przelicznik. Średni kurs dla lewy wynosi ok. 2,1 zł (stan z lipca 2010). Zobacz aktualny kurs bułgarskiego lewa.

Gdzie wymienić pieniądze?

Nie ma większej różnicy czy wymienisz je w Polsce czy w Bułgarii. Niewielkim problemem może być znalezienie kantoru, handlującego polską walutą. Najłatwiej wymienić euro czy dolary. Dla tych walut widełki cen kupna/sprzedaży są najmniejsze.

Oszuści

Uważaj jedynie na oszustów i dobrze przyjrzyj się cenom, które widnieją na kantorach! Najczęściej są to ceny sprzedaży, a ceny kupna dowiesz się z jakieś maleńkiej tablicy za Twoimi plecami. ZAWSZE pytaj ile dostaniesz w zamian z kwotę, którą chcesz wymienić. W razie wątpliwości, żądaj by sprzedawca wystukał kwotę na kalkulatorze.

W przeciwnym wypadku zostaniesz perfidnie oskubany w biały dzień, dostając połowę rynkowej wartości pieniędzy. Jeżeli zażądasz zwrotu pieniędzy usłyszysz jedynie deal is over od barczystego Bułgara, wygrażającego Ci pięścią przed nosem.

Generalnie korzystniejszy kurs znajdziesz w kantorze w większym mieście np. Warnie.

Ostrzegałem! ;]

Zobacz jeszcze co możesz kupić za lewy i ile to kosztuje.