Krótko na temat języka. Bułgarzy posługują się niezwykle biegle językiem… bułgarskim. Jeżeli kojarzysz parę słów w ich języku, będą wniebowzięci. W przeciwnym wypadku czytaj dalej.

Język bułgarski

Bariera komunikacyjna jest niewielka w stosunku np. do komunikacji z Węgrami. Bułgarski wywodzi się z tej samej rodziny języków słowiańskich co polski, dlatego część słów fonetycznie się pokrywa i budzi skojarzenia. Może nie aż tak silne jak w czeskim, czy słowackim, ale można sobie dać radę z podstawową komunikacją.

Cyrylica?

Gorzej jeżeli chodzi o słowo pisane. Bułgarzy posługują się cyrylicą. Jedynie teksty ściśle przeznaczone dla turystów są pisane alfabetem łacińskim. Do tych należą np. wszystkie drogowskazy, ale karty dań już niekoniecznie.

Jak się dogadać?

Z Bułgarami w kurortach można swobodnie porozumieć się po niemiecku. To najpopularniejszy język, ze względu na masy Niemców, wypoczywających nad Morzem Czarnym. Dogadasz się także z łatwością po rosyjsku. Gorzej z angielskim, który znają najlepiej ludzie młodzi. Recepcjoniści w naszym hotelu znali tylko podstawowe zwroty, nieco lepiej szło im rozumienie.

Wskazówki

Uwaga na gesty! Bułgarzy odmiennie interpretują ruch głowy na „tak” i na „nie”. Ruszasz głową poziomo – „tak”, ruszasz pionowo – „nie”.

Poza tym zostaje jeszcze uniwersalny język miłości ;-) Tym bardziej, że Bułgarki na tle podstarzałych Niemek wyglądają naprawdę ponętnie!