Nasi byli tu już w XV wieku, kiedy Władysław III Warneńczyk wyruszył gromić Turków. Jak z historii wiadomo, nie udało mu się, co przepłacił głową. Pamięć o naszym królu jest żywa chociażby w postaci głównej ulicy ochrzczonej jego imieniem i pomnika na obrzeżach miasta.

Czego się spodziewać?

Poza tym w Warna to typowe miasto portowe. Turystycznie nie powala masą atrakcji, ale to nie znaczy, że czeka Cię nuda. Najciekawsze miejsca (zaznaczone na mapie poniżej):

  • Port – wychodzące w morze molo z wapiennym murem pełnym muszli można zobaczyć chociażby ze względu na cumujące jachty i motorówki. Przy wejściu można wybrać się do kompleksu otwartych basenów z całkiem pokaźną wieżą do skoków (wstęp płatny).
  • Idąc nadbrzeżem na północ znajdziesz się w parku, który idealnie nadaje się na dłuższy spacer. Schodząc w dół do morza, można wybrać się do jednej z knajpek. Te w przeciwieństwie do tych ze Złotych Piasków nie są nastawione typowo na turystów. Spróbuj lokalnych specjałów (patrz kulinaria) i rozkoszuj się chwilą.
  • Dalej, w środku parku, zaraz za tandetnym wesołym miasteczkiem jest delfinarium. Tak, tak chodzi o delfiny skaczące w basenach i całe show z tymi butlonosami. Więcej na ten temat we wpisie o delfinarium.
  • W drugą stronę (na południe), kilkaset metrów od mola można natknąć się na pozostałości bazylik z V i VII w. Szczerze mówiąc, nie warto sobie tym zawracać głowy – ot kupka starych kamieni…
  • W centrum miasta znajduje się plac z operą. Tuż obok jest zabytkowa cerkiew. Trudno ją przegapić, ale żeby wejść do środka lepiej uzbrój się w coś bardziej stylowego niż japonki i hawajskie szorty.

Mapa atrakcji w Warnie

Całość atrakcji zaznaczyłem na mapie:


Pokaż Warna -> Złote Piaski na większej mapie

Zakupy w Warnie

Poza tym, centrum Warny to sklepy i sklepiki z masą tandetnego śmiecia. Podróbki, podróbki i podróbki. Oryginalne marki można znaleźć w kilku centrach handlowych. Zaskoczenia nie ma – asortyment podobny jak w Polsce.

Miłego buszowania po Warnie!