Nessebar leży 100 km na południe od Warny. To jedno z najstarszych osad w Europie. Przez 3000 lat historii miasto przechodziło z rąk do rąk. Po tych ziemiach stąpali Grecy, Rzymianie, Turcy, aż teraz wreszcie trafiły w ręce Bułgarów.

Na gruzach świątyń

Tyle lat historii sprawiło, że cypel o powierzchni mniejszej niż 1 km2, na którym znajduje się Stare Miasto, zdobi ponad 40 świątyń! A przynajmniej ich pozostałości, bo my naliczyliśmy nieco mniej. Prawdziwie śródziemnomorski klimat i piękne widoki – tego można się spodziewać w Nessebarze.

Atmosfera

Niestety jest jeden poważny minus tego miejsca – turystyczny zgiełk. Nessebar przyćmiewa popularnością nawet Złote Piaski. Szkoda, bo uliczki z zabytkowymi kamienicami, otoczone starożytnymi ruinami tracą na uroku zatopione w kramach chińskiego plastiku. To przykre, bo na pierwszy plan wysuwają się lody, zabawki, serwety, skóry, podróbki zegarków i co tam jeszcze chcą nam Bułgarzy wcisnąć, a nie klimat starego miasta.

Szukając wytchnienia

Nadbrzeże jest już nieco spokojniejsze. Widok ze skarpy na Morze Czarne pozwala odetchnąć od tego wielkiego targowiska, jakim stał się Nessebar.

I uważajcie na czające się wszędzie babcinki opychające naręcza paciorków w cenie dwa lewa! Podstępne bestie ;-)


Pokaż Nessebar na większej mapie